Pressemelding
Endring i terminskatt for 2024
Petroleumsskatten for 2024 ventes å bli 381 milliarder kroner. Det viser nye og reviderte tall fra Oljeskattekontoret i Skatteetaten.
Etter å ha innhentet oppdaterte tall fra oljeselskapene, er forventet petroleumsskatt for fjoråret oppjustert fra 352 milliarder kroner til 381 milliarder korner. Det tilsvarer en økning på 8,2 prosent. Tallene innebærer en nedgang fra 2023 da endelig fastsatt skatt utgjorde 465 milliarder kroner.
Skatteinntektene fra ikke-fornybare olje- og gassressurser går inn i Statens pensjonsfond utland, slik at inntektene kommer både dagens og fremtidige generasjoner til gode.
Terminskatt basert på innrapporterte tall fra oljeselskapene
Oljeselskapene som driver utvinning og rørledningstransport på norsk sokkel betaler forskuddsskatt gjennom såkalt terminskatt. Terminskatten betales over seks terminer – tre i inntektsåret og tre i det påfølgende året. I juni 2024 ble det utskrevet terminskatt for inntektsåret 2024 med 352 milliarder kroner. Utskrivningen var basert på innrapporterte tall fra oljeselskapene i mai/juni 2024. Den utskrevne terminskatten kan endres før forfall for fjerde termin 1. februar i året etter inntektsåret. Det er i denne forbindelse innhentet oppdaterte tall fra selskapene og terminskatten er oppjustert til 381 milliarder kroner.
Innbetaling av terminskatt
Oljeselskapene har allerede betalt inn 179 milliarder kroner for 1.-3- termin i andre halvår 2024. Det gjenstår 204 milliarder kroner å betale av petroleumsskatten for inntektsåret 2024. Dette skal betales over tre terminer i første halvår 2025.
Terminbeløp inkludert renter til innbetaling i 4.-6. termin er fastsatt av Oljeskattekontoret som følger:
3. februar 2025 |
kr 68 mrd. |
1. april 2025 |
kr 68 mrd.* |
2. juni 2025 |
kr 68 mrd. |
* Selskapene har anledning til å betale inn tillegg til utskrevet terminskatt ved 5. termin. Faktisk/endelig innbetaling kan derfor bli høyere.
Fastsetting av terminskatt
Oljeselskapene som driver utvinning og rørledningstransport på norsk sokkel, betaler forskuddsskatt gjennom såkalt terminskatt. Terminskatten betales i seks terminer – tre i siste halvdel av inntektsåret og tre i første halvår etter inntektsåret. Utskrivningen er basert på innrapporterte tall (faktiske og forventede) fra oljeselskapene.
Det foretas en revisjon av terminskatten i januar året etter inntektsåret før forfall for fjerde termin. Det er også mulig for selskapene å betale inn tillegg til utskrevet terminskatt ved andre og femte termin. Endelig innbetaling kan derfor bli høyere enn det som nå er fastsatt.
Endring antall terminer fra 2025
Stortinget har i forbindelse med behandlingen av statsbudsjettet for 2025 besluttet å øke antall terminer for betaling av petroleumsskatt fra seks til ti. Videre skal eventuelle tilleggsbetalinger fordeles på tre terminer i stedet for én. Terminskatt for 2025 og fremtidige inntektsår vil forfalle til betaling 1. august, 1. september, 1. oktober, 1. november og 1. desember i inntektsåret, og 1. februar, 1. mars, 1. april, 2. mai og 1. juni i året etter inntektsåret.
Fakta om terminskatt
- Petroleumsskatteloven har en egen forhåndsskatteordning som kalles terminskatt, jf. petroleumsskatteloven § 7.
- Terminskatt fastsettes av Oljeskattekontoret for hvert inntektsår og betales over seks terminer, tre i inntektsåret og tre i året etter inntektsåret.
- Terminskatten for inntektsåret skrives ut i juni/juli i inntektsåret. Utskrivingen er basert på opplysninger innhentet fra selskapene, og består av faktiske tall for deler av første halvår og estimater for resten av året.
- Oljeskattekontoret kan revidere terminskatten før fjerde termin forfaller til betaling. Denne revisjonen er basert på faktiske tall for det meste av inntektsåret.
- Terminskatten forfaller til betaling hhv. 1. august, 1. oktober og 1. desember i inntektsåret, og 1. februar, 1. april og 1. juni i året etter inntektsåret.
- Selskapene har anledning til å betale inn ekstra terminskatt ved andre og femte termin hvis man ser at estimatene er for lave.
- Det beregnes rente når terminskatten for de tre første og de tre siste terminene avviker fra hverandre.
- Skatteoppgjøret for inntektsåret er klart senest 1. desember året etter inntektsåret. Det skjer da en avregning mellom fastsatt skatt/refusjon og terminskatt.